Instytut Technologii Bezpieczeństwa “MORATEX” w Łodzi istnieje od 1953 roku.
Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” jest instytutem badawczym działającym na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 roku o instytutach badawczych, rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 maja 2006 roku (Dz. U. z 2006 r. Nr 94, poz. 654) oraz własnym statutem.
Instytut powstał w roku 1953, jako Laboratorium Przemysłu Tkanin Technicznych, na podstawie zarządzenia nr 430 Ministra Przemysłu Lekkiego z dn. 1 grudnia 1953 roku, któremu Minister Przemysłu i Handlu w 1992 roku nadał rangę instytutu. Zarządzeniem Nr 5/Org/98 Ministra Gospodarki, z dnia 30 grudnia 1998 roku nadzór nad Instytutem przejmuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rozporządzeniem z dnia 19 maja 2006 roku w sprawie reorganizacji Instytutu Technicznych Wyrobów Włókienniczych „MORATEX” zmienił jego nazwę na Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”, zaś w roku następnym, rozporządzeniem z dnia 29 sierpnia 2007 roku, powołał Dyrektora Instytutu jako organ sprawujący w jego imieniu nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku w komórkach i jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra.
Rozporządzeniem z dnia 27 sierpnia 2015 roku, Minister Obrony Narodowej (Dz. U. z 2015 r, poz. 1468) wskazał zaś Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” jako jednostkę uprawnioną do zatwierdzania specyfikacji technicznych pozbawiania cech użytkowych oraz do potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie wyrobów tekstylnych, wyrobów balistycznych i ochronnych.
Od roku 2008 Instytut aktywnie uczestniczył w realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 jak także Regionalnego Programu Operacyjnego woj. łódzkiego 2014 -2020.
Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” kształtuje swoje cele strategiczne w odniesieniu do otoczenia Instytutu, w tym bezpośrednio do założeń polityki naukowej Państwa, wyrażonej m.in. w krajowych i europejskich aktach prawnych oraz dokumentach strategicznych dotyczących badań i rozwoju oraz polityk innowacyjności oraz rozwoju horyzontalnego. Dotychczasowe i nowe kierunki badawcze Instytutu Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” wpisują się w zakres strategicznych dokumentów krajowych i międzynarodowych, takich jak:
- Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju;
- Krajowy Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych;
- Krajowe Inteligentne Specjalizacje;
- Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 – Program wykonawczy do Strategii Innowacji i efektywności Gospodarki Inteligentne Specjalizacje;
- Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR) 2014 – 2020;
- Pakt dla Horyzontu 2020;
- Regionalna Strategia Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030 (RPO – Innowacyjne Włókiennictwo);
- Program zrównoważonego rozwoju Polski i regionów.
Działalność i misja Instytutu Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” jest zgodna lub powiązana z założeniami Programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej (w tym w szczególności w obszarze Security), który stanowi podstawowy instrument realizacji celu strategicznego, jaki wyznaczyła Rada Europejska, tzn.: przekształcenie Unii Europejskiej w bezpieczny obszar z najbardziej konkurencyjną i dynamiczną, opartą na wiedzy gospodarkę, zdolną do zapewnienia trwałego wzrostu gospodarczego, stworzenia liczniejszych i lepszych miejsc pracy oraz zagwarantowania większej spójności społecznej.
Instytutowi został nadany przez Komisję Europejską status jednostki notyfikowanej w zakresie dyrektywy 89/686/EEC – Środki Ochrony Indywidualnej Numer identyfikacyjny jednostki 1475. Przy Instytucie działa Zakład Certyfikacji Wyrobów, w którym są wydawane certyfikaty zgodności wyrobów oferowanych przez dostawców włókienniczego sprzętu ochronnego i elementów umundurowania.
Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe oraz prace wdrożeniowe w dyscyplinie inżynierii materiałowej, których efekty są stosowane w obszarze bezpieczeństwa państwa.
Badania naukowe oraz prace rozwojowe są wspierane poprzez działalność:
- akredytowanych laboratoriów badawczych;
- normalizacyjną;
- certyfikacyjną;
- wynalazczą;
- inwestycyjną i remontową, w tym w szczególności dofinansowaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. łódzkiego 2014 – 2020.
Wymagany poziom badań naukowych, prac rozwojowych oraz prac komercjalizacyjnych i wdrożeniowych jest, m.in. wynikiem wprowadzonego w 2001 roku w Instytucie Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001. System ten funkcjonuje w całym obszarze działania Instytutu i jest sukcesywnie aktualizowany oraz doskonalony pod kątem osiągania wymaganej jakości realizowanych działalności oraz zadowolenia klienta.
W ITB „MORATEX” funkcjonują trzy laboratoria badawcze: Laboratorium Badań Metrologicznych, Laboratorium Badań Balistycznych, Laboratorium Badań Chemicznych spełniające wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz Zakład Certyfikacji Wyrobów spełniający wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17065:2013-03 – akredytowane przez PCA oraz MON.
Laboratorium Badań Metrologicznych posiada Certyfikat Akredytacji Nr AB 154 z dnia 30.07.2019 na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 (cykl akredytacji od 15.07.2021 r. do 22.07.2025) wydany przez Polskie Centrum Akredytacji oraz Certyfikat Akredytacji OiB Nr 32/MON/2024 wydany przez Ministra Obrony Narodowej.
Laboratorium Badań Balistycznych posiada Certyfikat Akredytacji Nr AB 155 z dnia 23.08.2019 na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 (cykl akredytacji od 15.07.2021 r. do 22.07.2025 r.) wydany przez Polskie Centrum Akredytacji oraz Certyfikat Akredytacji OiB Nr 31/MON/2024 wydany przez Ministra Obrony Narodowej.
Laboratorium Badań Chemicznych posiada Certyfikat Akredytacji Nr AB 1573 z dnia 19.07.2019 na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 (cykl akredytacji 26.06.2023 r. do 26.07.2027 r.) wydany przez Polskie Centrum Akredytacji oraz Certyfikat Akredytacji OiB Nr 49/MON/2024 wydany przez Ministra Obrony Narodowej.
Własne przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe dotyczące funkcjonowania służb nadzorowanych lub podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji są realizowane w następujących obszarach:
– działalności naukowej, rozwojowej oraz wdrożeniowej, w tym w szczególności:
- Realizacji zadań badawczych na rzecz służb mundurowych, w szczególności Komendy Głównej Policji oraz Komendy Głównej Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa w ramach subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego w obszarze nowych rozwiązań materiałowych/technologicznych/ produktowych (zadania oraz ich zakres zostały zdefiniowane przez ww. służby nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji);
- Realizacji zadań badawczych (w ramach Funduszu Badań Własnych) na rzecz Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa w obszarze nowych rozwiązań materiałowych/technologicznych/produktowych (ich zakres został zdefiniowany przez KGP);
- Realizacji projektów badawczych i badawczo-rozwojowych w ramach Programu Obronność i Bezpieczeństwo w obszarze nowych rozwiązań materiałowych/technologicznych/produktowych na rzecz służb nadzorowanych lub podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministrowi Obrony Narodowej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
- Realizacji projektów badawczo-rozwojowych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 w obszarze nowych rozwiązań materiałowych/technologicznych/produktowych uwzględniających potrzeby służb nadzorowanych lub podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji;
- Realizacji projektów badawczo-rozwojowych w ramach Programu Horyzont 2020 (obszar Security) w obszarze nowych rozwiązań materiałowych/technologicznych/produktowych/proceduralnych uwzględniających horyzontalne potrzeby służb nadzorowanych lub podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz innych służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa transportu publicznego;
– działalności certyfikacyjnej uwzględniającej oraz skoncentrowanej na zapewnieniu służbom nadzorowanych lub podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji bezpiecznych wyrobów o zweryfikowanej i funkcjonalności;
– utrzymanie zdolności operacyjnej istniejących laboratoriów badawczych oraz ich rozbudowa i modernizacja w obszarze badań uwzgledniających przede wszystkim potrzeby służb nadzorowanych lub podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji;
– ochronie praw własności przemysłowej oraz ciągłego transferu nowych rozwiązań do przedsiębiorstw oraz służb mundurowych, w szczególności nadzorowanych lub podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji;
– realizacji czynności związanych z wprowadzaniem wyrobów na rzecz służb resortu spraw wewnętrznych i administracji. Na podstawie ustawy o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Dyrektor Instytutu ITB „MORATEX” został wskazany, jako organ sprawujący w imieniu Ministra nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku w komórkach i jednostkach organizacyjnych resortu.
W ostatnich dwóch latach Instytut wdrożył do praktyki przemysłowej następujące rozwiązania produktowe i technologiczne:
- tarczę ochronną dla oddziałów prewencji policji;
- zestaw przeciwuderzeniowy dla oddziałów prewencji policji;
- umundurowanie dla policjantów pełniących służbę na stokach narciarskich;
- umundurowanie dla policjantów pełniących służbę na motocyklach;
- mobilną kabinę izolacyjno-dekontaminacyjną z aparaturą centrali filtrująco-wentylującej dla pacjentów z podejrzeniem zarażenia COVID-19;
- kamizelkę balistyczną dla służb cywilnych oraz grup wsparcia ludności cywilnej;
- przeciwwybuchowe ubranie ochronne EOD NG.
O jakości rozwiązań surowcowych, technicznych i konstrukcyjnych opracowywanych wyrobów, świadczą pozytywne opinie bezpośrednich ich użytkowników oraz przyznawane medale i wyróżnienia krajowych i międzynarodowych instytucji.
Innowacyjność stosowanych rozwiązań badawczo-technologicznych jest potwierdzana przyznawanymi przez Urząd Patentowy RP prawami ochrony. Instytut pozyskał ponad 100 patentów i ponad 140 wzorów użytkowych.
OFERUJEMY
- ekspertyzy, analizy i opinie
- realizowanie projektów R&D oraz R&I
- pozyskiwanie funduszy na realizację projektów badawczych i rozwojowych
- projektowanie i opracowywanie dedykowanych technologii oraz wyrobów
- doskonalenie procesów produkcyjnych
- doradztwo techniczne
- wspieranie procesów standaryzacji
- szkolenia
NASI PARTNERZY:
- Służby mundurowe
- Przedsiębiorcy (Mikro oraz MŚP mile widziane)
- Jednostki naukowe oraz uczelnie wyższe
- Konsorcja krajowe i międzynarodowe
OBSZARY
- ODZIEŻ I WYROBY OCHRONNE
- osłony balistyczne
- odzież specjalna i umundurowania
- wyroby ochronne (kaski, hełmy, tarcze)
- indywidualizacja i kastymizacja wyrobów
- OCHRONA INFRASTRUKTURALNA
- opancerzenia pojazdów i budynków
- wyroby pneumatyczne
- WYROBY MEDYCZNE (ocena i weryfikacja w ramach badań przedklinicznych)
- opatrunki specjalistyczne
- hemostatyki
- systemy opakowaniowe
- implantowalne wyroby medyczne
- INNOWACYJNE MATERIAŁY i TECHNOLOGIE
- materiały i wyroby włókiennicze
- kompozyty
- układy polimerowe
- folie
- absorbery energii uderzenia
- metamateriały
- ALGORYTMY I SYMULACJE
- analizy ryzyka zdarzeń i ryzyka decyzyjnego
- symulacje
- algorytmy
- wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
- UTYLIZACJA I POZBAWIANIE CECH UŻYTKOWYCH WYROBÓW o PRZEZNACZENIU POLICYJNYM oraz WOJSKOWYM