Na początku roku informowaliśmy o prowadzonym przez nas procesie ankietyzacji wśród funkcjonariuszy Policji w ramach projektu ARES („Indywidualizacja procesu projektowania zaawansowanych środków ochrony indywidualnej – nowej generacji zestawu przeciwuderzeniowego oraz elementów umundurowania oddziałów Policji działających w obszarach o wysokim stopniu zagrożenia zdrowia i życia”).
Funkcjonariusze pomogli określić zagrożenia i ograniczenia związane z czynnościami służbowymi oraz określić oczekiwania względem wprowadzanych w zestawie przeciwuderzeniowym innowacji. Użytkownicy zestawu przeciwuderzeniowego podczas służby najczęściej spotykają się z atakami środkami pirotechnicznymi oraz gazem łzawiącym. Zagrożenia wynikają ze specyfiki służby i konieczności bezpośredniej konfrontacji z przejawami agresji.
W projekcie ARES skupiamy się przede wszystkim na elementach umundurowania oddziałów Policji działających w obszarach o wysokim stopniu zagrożenia zdrowia i życia: ochraniaczu przedramienia i koszulce taktycznej. Projekt zakłada m.in. następujące udogodnienia:
Ochraniacz przedramienia – zwiększenie dotychczasowego poziomu ochrony, lepsze dopasowanie do anatomii ręki, stabilne mocowanie. Dla funkcjonariuszy ważne, by nie ograniczał ruchów, był łatwy w regulacji, lekki i dostępny w wielu rozmiarach.
Koszulka taktyczna – trwała i łatwa w użytkowaniu, wzmocnienie na ramionach i bokach, dłuższy tył, dodatkowe kieszenie na ochraniacze. Dla funkcjonariuszy ważne, by koszulka dostosowywała się do sylwetki, zapewniała swobodę ruchów i była odporna mechanicznie na deformacje i uszkodzenia.