POLSECURE – III międzynarodowe targi, które odbyły się w Kielcach w dniach 23 – 25.04.2024 skierowane były do służb dbających o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Przyciągają one producentów wyposażenia specjalnego, środków ochrony osobistej, sprzętu ratowniczego, oprogramowania i innych urządzeń usprawniających pracę służb.
Służby podległe MSWiA reprezentowane były przez Policję, Straż Graniczną, Straż Pożarną, Służbę Ochrony Państwa, Krajową Administrację Skarbową oraz podległe jednostki specjalne. Oferta prezentowanego wyposażenia i urządzeń była bardzo szeroka i obejmowała swoim zakresem od drobnych akcesoriów i umundurowania do specjalistycznych detektorów substancji niebezpiecznych do zastosowań w daktyloskopii. Przedstawiciele ITB MORATEX mieli szansę bliżej zapoznać się z ofertą i zgłębić najbardziej aktualną wiedzę w obszarze wykrywania zagrożeń związanych z czynnikami CBRN-E. Wśród nich m.in.: firma Hexagon prezentowała platformę do wczesnego wykrywania zagrożeń CBRN (broń chemiczna, biologiczna, radiologiczna, nuklearna) oraz monitorowania występowania i rozprzestrzeniania się skażenia wywołanego bojowymi środkami trującymi (BŚT). Firma Metrohm zaprezentowała autorskie opracowanie detektorów do wykrywania skażeń wywołanych BŚT z wykorzystaniem spektroskopii Ramana. Podobne rozwiązanie zaprezentowała firma TRANSACTOR-SECURITY, w którym urządzenie jest autonomiczne i może prowadzić monitorowanie zagrożenia w sposób ciągły i prowadzić analizę czynników biologicznych, BŚT oraz ich kombinację. Dodatkowo firma zaprezentowała zestawy specjalistyczne do pobierania i wykrywania zagrożeń związanych z czynnikami CBRN-E oraz zestawy plecakowe do pobierania próbek z miejsc zdarzenia z udziałem czynników CBRN-E. W trakcie targów odbyły się liczne rozmowy i spotkania m.in. z firmą Megmar, czy też Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego dotyczące zagadnień związanych z zagrożeniami z udziałem czynników CBRN-E.
Pośród prezentowanych projektów zobaczyć można było także elementy umundurowania dla funkcjonariuszy policji pełniących służbę na motocyklach, przy których tworzeniu udział mieli pracownicy Instytutu Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”.
Udział w targach był świetną okazją do wymiany doświadczeń, to nie tylko miło spędzony czas, ale także cenne doświadczenie na drodze rozwoju technologii.