logo strony

Czcionka

A

19 kw. 2024
Dzień Włókniarza 2024
Dzień Włókniarza 2024


















W dniu 16  kwietnia 2024 świętowaliśmy obchody Dnia Włókniarza zorganizowane z ramienia Stowarzyszenia Włókienników Polskich. Uroczystość odbyła się w Gmachu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi, ul. Żeromskiego 115. Hasłem przewodnim była Przyszłość Polskiej Branży Tekstylnej: Innowacje, Umiejętności, Współpraca. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

Pan Dyrektor Instytutu Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” prof. dr hab. inż. Marcin Struszczyk opowiedział o ostatnich 4 latach działalności ITB MORATEX, w tym m.in. o nowej infrastrukturze technologicznej, doświadczeniach i komercjalizacji projektów. Mieliśmy możliwość zaprezentować na stoisku  wystawców nasze kamizelki kuloodporne oraz katalogi przedstawiające realizację projektu Przejrzysta Strefa Badań i Innowacji – Rozszerzenie obszaru działalności badawczej Instytutu Bezpieczeństwa „MORATEX” (akronim: PSI). Uczestnicy Dnia Włókniarza mogli zobaczyć efekty projektów: Balistyczna ochrona osobista dla grup wsparcia ludności cywilnej

oraz Indywidualizacja systemu osłony osobistej VESTA

Swoje prezentacje przedstawili również: Daria Zawolska z ECOMODY oraz przedstawiciele SWP w osobach Anna Rusin, Paweł Olejnik oraz prowadzący wydarzenie prezes SWP Ireneusz Chabrowski.

Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń i porozmawiania o przyszłości przemysłu tekstylnego w Polsce. Zwrócono uwagę na istotne kwestie konieczności ograniczenia odpadów oraz promowania obiegu zamkniętego w przemyśle tekstylnym. Rozmawiano o innowacyjnych produktach, takich jak kombinezon pomagający funkcjonować ludziom dotkniętym chorobą Parkinsona czy ubraniu zmieniającym kolory pod wpływem czynników zewnętrznych. W CKZiU Technikum nr 19 jest możliwość podjęcia nauki w klasie o profilu Technik Tekstronik, która łączy w sobie zagadnienia z obszaru tekstyliów i elektroniki i przybliża do tworzenia tego typu wynalazków.

Gratulujemy również osobom nagrodzonym przez Stowarzyszenie Włókienników Polskich:

Manager Roku: Leszek Łubkowski za znaczący wkład w rozwój polskiego przemysłu tekstylnego,
Nauczyciel Roku: Tomasz Frasoński za wyjątkowe zaangażowanie w edukację nowych pokoleń,
Animator Roku: Fashion Revolution Polska za promowanie zrównoważonego rozwoju w modzie,
Naukowiec Roku: Lucyna Bilińska za innowacje w technologiach tekstylnych,
Garbarz Roku: Andrzej Kowalski za osiągnięcia w branży garbarskiej.

Aktualności

24 gru 2024

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

 
 

                Pogodnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wielu sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku życzy […]

Zobacz więcej

18 gru 2024

IMMUNE – Kick-off-Meeting

 
 

W dniu 17.12.2024 odbyło się spotkanie online dotyczące początku projektu europejskiego o akronimie „IMMUNE” (Advanced EU-made mineral-based materials for a new generation […]

Zobacz więcej

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda – Wyróżnienie Specjalne – Lider Bezpieczeństwa Państwa 2024

Zobacz więcej

Złoty medal – 2023 China International Expo International Invention Competition, 13 – 15.07.2023 r., Chongqing, Chiny

Zobacz więcej

Główni
Interesariusze
Instytutu

 
 
Facebook
LinkedIn